O nás

jaroslav_petrous

Jaroslav Petrouš

Mistr kávy 2004

Ambasador značky HANDICAP COFFEE
Zakladatel Nadačního fondu KlaPeto


Kávě se věnuji od roku 2002. K tomuto oboru mě vlastně přivedla moje maminka, která  dlouhou dobu pracovala ve společnosti Douwe Egberts. Tam jsem nastoupil na pozici obchodní zástupce. Rok na to jsem měl možnost jako naprostý laik se zúčastnit prvního semináře o kávě, který vedl renomovaný odborník Roberto Trevisan. Součásti byla i soutěž baristů a první ročník Mistrovství republiky v přípravě kávy. Ten rok jsem skončil na neuvěřitelném čtvrtém místě. Po tomto pro mě velkém úspěchu jsem se začal vzdělávat ještě více a v roce 2004 jsem zvítězil a stal se Mistrem kávy. V následujícím roce jsem odjel reprezentovat Českou Republiku na Mistrovství světa do Spojených států. Tam jsem se umístil v polovině startovního pole na 27 místě. Hlavně jsem ale zjistil, ten obrovský rozdíl od světových baristů. Začal jsem proto studovat, vzdělávat se v oboru kávy. Postupně jsem získal jako barista mezinárodní certifikaci SCAE (Speciality Coffee Association of Europe) Bohužel na podzim téhož roku přišlo zranění, které mi změnilo život. Při hře paintball jsem si při skoku do výkopu utrhl v levém koleni vše, co šlo, a poškodil čéšku.

Následovalo dlouhé období mnoha operací a pobytů v rehabilitačních centrech. Z důvodu velkého omezení osobního i profesního života a neskutečných permanentních bolestí, jsem se na začátku roku 2011 rozhodl pro dobrovolnou amputaci nohy. Po mnoha speciálních vyšetření a dalšímu zhoršování zdravotního stavu, k nadkolenní amputaci došlo v listopadu tohoto roku. Naučil jsem se velmi rychle chodit s protézou a návrat do reálného života byl v rekordním čase. Během tohoto času jsem měl možnost externě školit a v oblasti kávy vzdělávat zaměstnance společností Tchibo a Nestle. V roce 2008 přišla nabídka od společnosti Makro, zda bych pro ně nechtěl vytvořit vlastní kávový koncept. Nabídku jsem moc rád přijal a od výběru kávových zrn až po ucelený koncept jsem byl u vzniku kávy Rioba. Tento koncept jsem rozvíjel v ČR a SR po dobu šesti let. V roce 2013 přišla nabídka od ředitele společnosti Julius Meinl a po dobu dalších krásných sedmi let jsem řídil na pozici HoReCa Managera úžasný tým v Čechách. Na konci února roku 2020 jsem se rozloučil a začal pracovat na vzniku vlastní značky kávy Handicap Coffee.

matin_zach

Martin Zach

Muž roku 2009

Ambasador značky HANDICAP COFFEE
Zakladatel Spolku Martina Zacha a oděvní značky speciálního oblečení pro vozíčkáře FZWear


Od mala mě rodiče vedli ke sportu. Vyzkoušel jsem si jich řadu, ale nakonec jsem si vybral běh na lyžích, kterému jsem se věnoval přes 12 let. Byl jsem v mládežnické reprezentaci a mám na kontě několik medailí z Mistrovství ČR a i nějaké mezinárodní úspěchy. Na jaře roku 2009 jsem se rozhodl ukončit závodní kariéru a věnovat se pouze studiu na vysoké škole a při tom si přivydělávat modelingem.

V létě téhož roku přišla nabídka zúčastnit se soutěže Muž roku. Rád zkouším nové věci a tak jsem se do soutěže přihlásil. 28.8. 2009 byl finálový večer desátého ročníku soutěže. Podařilo se mi nejvíce zaujmout a oslovit porotu, která mě zvolila za vítěze a získal jsem titul Muž roku 2009.

Druhý den odpoledne se mi změnil život. Po druhém skoku do vody na lyžích ve Vrchlabí na rybníku Kačák, kde jsem pravidelně v létě skákal, jsem hlavou narazil na dno a zlomil si několik krčních obratlů a porušil míchu. Podstoupil jsem dvě operace kvůli stabilizaci krční páteře. Diagnóza od doktorů zněla kvadruplegie, to znamená ochrnutí všech čtyř končetin. Nebylo jisté, jak se můj stav bude dále vyvíjet. Krátce po úrazu jsem byl tzv. ležák, nezvládl jsem skoro nic. Zůstal jsem upoutaný na invalidní vozík, ale díky intenzivní rehabilitaci, které jsem se s malými přestávkami věnoval přes 2 roky od úrazu, jsem se vypracoval k velké soběstačnosti. Naučil jsem se skoro vše dělat i bez možnosti úchopu prstů na rukách a pouze se svaly, které zůstaly funkční.

V roce 2013 jsem založil Spolek Martina Zacha, abych mohl podporoval ty, kterým se stane něco podobného. Spolek se věnuje také osvětě míšních úrazů.

Na vozíku mě velmi trápilo, že nemám vyhovující oblečení, které by dobře vypadalo, mohl bych si ho sám obléknout, svléknout a aby mi sedělo. Proto jsem v roce 2015, po dvou letech vývoje, vytvořil Speciální oblečení pro vozíčkáře pod značkou FZWear.

I po úraze jsem se chtěl věnovat nějakému sportu. Od roku 2013 jsem se začal soutěžit paralympijské disciplíně hod kuželkou, což je ekvivalent hodu oštěpem u atletů bez hendikepu. Jako reprezentant ČR jsem dosáhl této disciplíně mnoha úspěchů na domácím (Mistr ČR 2019) i mezinárodním poli (Grand Prix, ME, MS).

JAROSLAV & MARTIN

Dohromady je nepřímo daly jejich úrazy a společná fyzioterapeutka.

Jaroslav v roce 2013 oslovil Martina, zda by mu nemoderoval jeho charitativní projekt „Výstup na Sněžku“ v Peci pod Sněžkou, který nejen finančně podporuje děti s handicapem. Martin se stal pravidelným moderátorem na těchto akcích, které zaštiťuje Nadační fond KlaPeto, který založil Jaroslav s Kateřinou Klasnovou.

Jaroslav je také dlouhá léta reprezentantem v atletice tělesně handicapovaných a přivedl do svého domovského klubu Atletika Bez Bariér Pardubice i Martina. Oba patří k absolutní světové špičce ve svých atletických disciplínách. Jaroslavova hlavní disciplína je hod diskem u Martina se jedná o hod kuželkou. Společně obrazili velké množství závodů po celém světě a přivezli mnoho medailí a ocenění. Přátelí se celé jejich rodiny.jaroslav_a_martin